İçeriğe geç

Python Dili

Öncelikle merhaba, bugünki yazımda bir yazılım dili olan python hakkında bilgi vereceğim.

Geliştirilmeye 1990 yılında Guido van Rossum tarafından Amsterdam‘da başlanmıştır. Adını sanılanın aksine bir yılandan değil Guido van Rossum’un çok sevdiği, Monty Python adlı altı kişilik bir İngiliz komedi grubunun Monty Python’s Flying Circus adlı gösterisinden almıştır. Günümüzde Python Yazılım Vakfı çevresinde toplanan gönüllülerin çabalarıyla sürdürülmektedir. Python 1.0 sürümüne Ocak 1994’te ulaşmıştır. 2.0 sürümü 16 Ekim 2000’de yayınlanmıştır. 3 Aralık 2008 tarihinden itibaren 3.x serisi yayınlanmaya başlamıştır.

Python 1980’lerin sonunda ABC programlama diline alternatif olarak tasarlanmıştı. Python 2.0, ilk kez 2000 yılında yayınlandı. 2008’de yayınlanan Python 3.0, dilin önceki versiyonuyla tam uyumlu değildir ve Python 2.x’te yazılan kodların Python 3.x’te çalışması için değiştirilmesi gerekmektedir. Python 2 versiyonun resmi geliştirilme süreci, dilin son sürümü olan Python 2.7.x serisi versiyonların ardından 1 Ocak 2020 itibarıyla resmi olarak sona erdi. Python 2.x geliştirilme desteğinin sona ermesinin ardından, Python dilinin 3.5.x ve sonraki sürümlerinin geliştirilmesi devam etmektedir.

Python nesne yönelimliyorumlamalı, birimsel (modüler) ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dili olmasının yanında çok fazla alanda da kullanılan (esnek ) bir programlama dilidir.

Örnek:

print(“Hello World”) = Ekrana Hello World yazdırır.

Bu yazı yorumlara kapalı, ama geri izlemeler ve pingback'ler açık.