İçeriğe geç

Koronavirüs’ü

Herkese merhaba, bugün şuan tüm dünyanın gündeminde olan ve pandemik olan koronavirüsü ile ilgili bilgi vereceğim.

Koronavirüsü ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan bir virüstür, kaynağının hayvanlar olduğu düşünülüyor. Tahminlere göre Wuhandaki bir hayvan pazarında bu virüs ortaya çıkıyor ve yarasadan insanlara geçtiği düşünülüyor.

Koronavirüsün ilk nasıl bir insana bulaştığının hikayesi:

Çinin Wuhan kentindeki bir adam bir gün bir restorana gidiyor ve yarasa çorbası sipariş ediyor. Ama bu restoranttaki yarasalar ise hayvan pazarından alınıyor. Bu adam yarasa çorbasını içiyor ve aradan yaklaşık bir hafta geçiyor. Sonra bu adamda korona virüsün en belirgin özelliklerinden biri olan solunum yolu sıkıntısı ortaya çıkıyor. Bu adam arkadaşlarıyla buluşuyor ve bu virüs arkadaşlarına da geçiyor. Sonra aynı adamda olduğu gibi, virüsten etkilenen arkadaşlarında da bu gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Fakat bu adamın arkadaşları başka kişilerle de buluşuyor bu belirtiler ortaya çıkmadan. Böyle böyle bütün ülkeye yayılıyor ve sonra bütün dünyaya yayılıyor.

Henüz insanlara bulaşmamış olan ancak hayvanlarda saptanan birçok korona virüs mevcuttur. Bu yüzden kırmızı ve beyaz etleri tüketirken gerekli sıcaklıklarda iyice pişirip öyle tüketmeliyiz.

Koronavirüs’ten koruma yöntemlerinden birkaçı :

  1. 20 saniye boyunca elinizi su ve sabunla güzelce yıkayınız.
  2. Hasta olan kişilerle yakın temastan kaçının.
  3. Hasta olan veya olmayan kişiler ile aranıza 1 metre koyarak iletişime geçin.

Türkiyede şuan vaka sayısı 5’e çıktı.

Sağlıklı olmanız dileğiyle…

Bu yazı yorumlara kapalı, ama geri izlemeler ve pingback'ler açık.