İçeriğe geç

Hacker Kimdir? , Ne Yapar?

Hackerlar Kimlerdir?

Hackerlar genel olarak kullanıcıların sahip olduğu sistemlerdeki önemli verilere izinsiz bir şekilde erişen kişilerdir. Kötü niyetli Hackerlar eriştikleri verileri kötü amaçlı ve kendi çıkarları için kullanan kişilerdir. Fakat iyi niyetli hackerlar ise (Beyaz Şapkalı Hackerlar) tamamen aynı yöntemleri bilen fakat bu bilgileri güvenlik açıklarını kapatmak için kullanan kişilerdir. Amaçları kesinlikle kötü değildir ve kendi çıkarları için bilgi çalmazlar.

Türleri ;

Beyaz Şapkalı : Tamamen iyi niyetli olup, sistem açıklarını kapatarak bunları anlaştıkları firmalara bildiren ve güvenlik açıklarını kapatan Hacker Türüdür.

Siyah Şapkalı : Siyah şapkalı hackerlar bütün hacking yöntemlerini bilip bu yöntemleri kendi çıkarları ve bilgi çalma amacıyla kullana Hacker türüdür.

Hacktivist : Sosyal medya veya web sitelerini hackleyerek siyasi düşüncelerini ve politik sorunları halka duyurmak için bildirim mesajı bırakan hackerlardır.

Gri Şapkalılar : İyi veya kötü olmayan hackerlardır.

Yazılım Korsanları : Yazılımları hack ederek bunlar üzerinden para kazanan hacker türüdür. ( Fakat bu hacker türü Siyah Şapkalı Hacker türü ile karıştırılmamalıdır.)

Phreakerlar : Telefon hatlarını ele geçirerek bedava görüşme sağlayan hacker türüdür.

Kaynakça : Yeni Başlayanlar İçin Bilgi Güvenliği Ve Uygulamalı Hacking Yöntemleri Kitabı (Enes Aslanbakan)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.